Kdo je MORAVSKÁ TERAPEUTKA ?

Já…dlouho jsem přemýšlela nad tím, jak Vás, aniž byste mě poznali osobně, seznámit s mou osobou.

A to nejen „Miluji svého syna Vojtu, svou práci, kávu, čokoládu, červené víno, Moravu, cestování, umění, spánek…“ a tolik dalších věcí… Svět je totiž tak neuvěřitelně krásný a já prožívám každý den vděčnost, že jej mohu vnímat všemi smysly.

Věřím, že k poznávání je potřeba přistupovat jako k dobrému vínu- vychutnávat, nespěchat. Ale chápu, že zde hledáte možnost udělat si alespoň nějakou představu o mně jako celku, tak se tedy pokusím.

V souhrnu se dá říci, že jsem dospělák s dětskou duší otevřenou světu a všemu co naskýtá. Určitě i proto jsem vždy tíhla k dětem a dětskému světu. Právě ony jsou neskutečnou inspirací, nadějí, jsou vším, čím chtějí být (ve svých snech a představách) a dokážou to vše i často realizovat (pokud mají za sebou správné zázemí a motivaci).

Dětský svět dokáže být úžasným místem plným fantazie a kreativity a kdo by nechtěl mít možnost, když už z dětského světa vyroste, zůstat mu alespoň nablízku. Mně se to celý můj život daří, teď například velmi intenzivně díky mému úžasnému synovi Vojtíkovi a také díky praxi dětského psychologa, za což jsem opravdu vděčná.

Psychologie pro mě byla vždy srdcovou záležitostí, možností rozvíjet se podle sebe a dát do svého budoucího povolání kus mojí osobnosti. Kromě jejího studia jsem také chtěla studovat fotografii (umění a speciálně fotografie je moje druhá láska už od mala). Psychologie se stala mojí hlavní životní cestou, fotografii jsem si nechala jako koníček, možnost oddechu, úniku do fantazie a dál ji předávala např. formou terapeutické práce s dětmi. Zbožňuji, jak je vše provázané a pokud má člověk svoji práci opravdu rád, lze dosáhnout neuvěřitelných věcí. A já svoji práci, i když to bude možná znít otřepaně, beru jako životní cestu, a mám ji doopravdy moc ráda. A troufnu si říci, že to jde na výsledcích mých klientů vidět.

Můj pracovní rozvoj byl ovlivňován mnoha faktory, od začátku jsem měla, jako skoro každý začínající psycholog, různorodou směsici klientů, později jsem se začala specializovat, a to právě díky tomu, čím jsem si zrovna v životě procházela.

První takovou zaměřenou skupinou byly právě děti, protože jak jsem již psala výše, byly a jsou mojí srdcovou záležitostí. Později to byly ženy a vše čím si prochází, ať už v partnerské rovině, seberozvojové, či emoční ze strany sebelásky a vnímání sebe sama a postavení ve společnosti a vůbec v tomto světě. A pak přišlo téma, které je pro mne doteď něčím velmi speciálním a k čemu jsem si musela dojít přes svoji osobní bolestivou zkušenost. Tím je problematické otěhotnění a následný potrat miminka, kterému se zastavilo srdíčko.

V dnešní době jsou tyto témata ještě stále dost stigmatizované, v určitých směrech opomíjené, bagatelizované a já jsem se rozhodla vytvářet prostor pro všechny ženy, které mi dají možnost projít si tímto vším s nimi.
Nechci, aby na to vše byly samy, musely se projít věcmi, které jsou již v tak citlivé situaci více než zranitelné…aby mohly být zase šťastné a mít se rády.

Navíc šťastná žena ovlivňuje i svoje okolí, často tvoříme s někým pár, vytváříme rodinu a pak se zase vracíme k dětem… Šťastná Žena, Máma?  To je totiž základ šťastné rodiny, partnerského vztahu, dítěte. A to mohu nejen jako psycholožka, ale hlavně jako máma, žena a kdysi i manželka potvrdit. A co rodina se šťastnými dětmi a spokojeným partnerem? Ta má silnou a neochvějnou sílu předávat radost a energii dále. A život by měl být fajn, měli bychom si ho užívat, ne ho jen přežívat. Budu ráda, když k tomu přispěji. Myslím, že mírnou představu o mně a co dělám, jsem snad trošku nastínila. A zároveň i to, jaký jsem jako člověk psycholog.

Mnoho lidí má stále z návštěvy psychologa obavy, neví, co čekat, či mají přesnou představu, ale ta není zrovna lichotivá. A já se nedivím. Sama jsem musela v rámci terapeutického výcviku projít mnoha letou terapií, mít svého psychologa…
A díky tomu odžití si všeho tzv. z druhé strany, si moc dobře uvědomuji, jakou důvěru vkládáte do mých rukou, pokud se rozhodnete ke mně přijít a dovolíte mi být Vaším průvodcem v jakékoli životní otázce. Takže nemohu mluvit za ostatní kolegy, ale u mne naleznete vždy respektující, nehodnotící, lidský a empatický přístup.
Nejsem žádný guru, nesnědla jsem všechnu chytrost světa, nebudu Vás soudit, do ničeho nutit… Jsem prostě normální člověk, který má svoje zápory i klady, svoje starosti a strasti, svoje životní chyby, ale snaží se žít život naplno a jak nejlépe to jde. 

A abych také nevypadala jako nevzdělanec… odkaz na mé studijně pracovní portfolio naleznete zde:

https://www.linkedin.com/in/mgr-kateřina-zhorná-02945b11