SEX po porodu

Toto téma je velmi citlivé a narážím na něj dnes a denně při práci s klientkami, nebo i v rámci přednášek a kurzů, ale i během klasických rozhovorů s mými kamarádkami. Každá jsme originál, stejně tak každá měla jiný porod, takže i toto téma se dá pojmout mnoha směry. Já se ale vzhledem k intenzitě řešení, zaměřuji na ty situace, kdy měla žena těžký, někdy až traumatizující porod, či poporodní komplikace, nebo poporodní deprese atd. Pokud totiž zažijeme v životě něco takového, jakou je něco z výše uvedeného, věc, která nám otočí celý život vzhůru nohama, musí to zanechat stopy na duši i na těle. Setkávám se s pocity jako vyčerpání, pocit ztráty identity, ukotvení, pochybování o sobě (a to v různých rolích), strach, úzkost, beznaděj… A to už je něco. Navíc za situace, kdy  často “musíme” fungovat a nemůžeme si vzít tzv. dovolenou od všeho, zregenerovat se, odpočinout si… Naopak je tu vlna nových pocitů, nová role matky, změněná role partnerky, práce se svým rozbolavělým, porouchaným tělem…A do toho samozřejmě potřeba dostat vše do starých kolejí, alespoň do těch, co v nás vzbuzují uklidňující pocity, něco, co si vybavujeme,že bylo pěkné, dělalo nám radost…a my chceme zase zažívat radost, být šťastné a to komplexně, ne jen někdy. A také chceme (a často to jde ruku v ruce), aby bylo šťastné i naše nejbližší okolí. To samo nás naplňuje pocitem, že má to vše smysl, dává nám hodnotu, že jsme dobré, děláme něco správně…ten pocit, kdy cítíte, že je např. Vaše dítě šťastné, partner šťastný…potom jsme tak nějak upevněny, můžeme řešit další věci a s větší lehkostí. 

A kdy je partner spokojený? Samozřejmě, jako vždy zdůrazňuji,že nelze mluvit o všech partnerech, ale pro většinu mužů je sex velmi důležitým prvkem v partnerském životě. A po porodu a případných komplikacích s ním spojeným, dostává právě tato část Vašeho vztahu řádně zabrat. Jak začít s něčím, co nás bolí, s tělem, ve kterém se necítíme ještě dobře, se změnami, se kterými si nevíme rady… Někdy máme jako hnací motor k tomu, rychleji vše překonat, silnou chuť k návratu k sexuálnímu životu, protože nám sex doopravdy chybí, ale často, pokud jsme vnitřně i zvenku celé unavené a rozbité, nemáme ani chuť. Jedna klientka mi nedávno řekla “ Při představě sexu bych se teď cítila jak kdyby mě někdo znásilňoval”. Takové to často je. A teď, jak to změnit? Samozřejmě, čas je důležitý faktor, ale někdy nevíme, jak dlouho budeme potřebovat a to i pro toho druhého partnera nemusí být komfortní a my, třebaže i máme muže, který si uvědomuje naši situaci, můžeme propadat panice, že to partner nevydrží, že není šťastný, že tím ničíte Váš vztah, to, aby bylo vše tak jak má být…Těch myšlenek je taková spousta. A to se pořád bavíme pouze o jedné části Vašeho “nového” života.

Jedna z věcí, kterou můžeme dělat, je zkoušet se cítit lépe nejen psychicky, s čímž Vám může pomoci např. terapeut v rámci terapií, abyste na to nebyla jen Vy a hlavně měla alespoň jednou týdně čas jen pro sebe, odpoutala se od všeho a měla prostor jen na řešení svých věcí. Další je již zmíněná fyzická stránka věci. Je spousta pomůcek, technik, cvičení, zákroků… které nám ženám pomáhají, dostat se zase do pokud možno svého těla, začít si užívat svoje tělo, nepociťovat jen strach, bolest, nechuť, ztrátu motivace k věcem, které naše tělesné rozpoložení jistě velmi ovlivňuje. Na tady tuto stránku se soustředím v mé praxi těhologa. Moc dobře vím, jak dnes díky spoustě tabu, či nedostatků komplexních informací, se všechny ztrácíme v tom, co vlastně je k pomoci nabízeno, co doopravdy pomáhá, co a jak kombinovat… Mnoho žen například až po nějaké době po porodu, kdy se sprchuje, zjistí, že má “cosi mezi nohama”, často dojde k panice, hledání na netu, telefonáty gynekoložce… A přitom ,kdyby se dopředu a otevřeně mluvilo o věcech jako rektokéla, cystokéla atd., spoustě žen by to tak pomohlo, odebralo alespoň trošku té tíhy, které v rámci dávání se po porodu dohromady, musí řešit. A toto je jen střípek. Pokud proto budete někdy potřebovat cokoli zkonzultovat, poradit se s tím, jak dál, jsem tu pro Vás. Mám spoustu zkušeností díky mé praxi i díky svému vlastnímu velmi komplikovanému porodu a poporodnímu období a jsem připravená zodpovídat i ty nejintimnější záležitosti, které se dotýkají Vašeho těla a sexuálního soužití s Vaším partnerem.

A prosím, za mě, nezapomínejte:

Jste skvělé, že jste na svět přivedly živou bytost, Vaše tělo je neskutečné, že Vám to umožnilo a Vy mu/si to pouze vrátíte tím, že nedovolíte, abyste se zbytečně trápily.

Napsat komentář